Gå till sidans innehåll
PrivatFöretagFastighetsägare
Telia logotyp
MobiltBredbandTv & streamingSupportKontakt
MobiltelefoniBredbandFast telefoniTV och streamingAppar och tjänster

Vad letar du efter?

Gå till

  • Mobiltelefoner
  • Tv & streaming
  • Bredband
Telia logotyp
Mobilt
Bredband
Tv & streaming
Support
Mobiltelefoni
Bredband
Fast telefoni
TV och streaming
Appar och tjänster
Kontakt
PrivatFöretagFastighetsägare

Logga in

Privatkund

Telia Webmail

Företagskund

Läs mer om MyBusiness

Koppla in bredband via stadsnät

I den här guiden beskriver vi hur du ska koppla in bredband via fiber om du är kund hos ett lokalt stadsnät. Det spelar ingen roll om du ansluter via fiber, direkt via en router, med en medieomvandlare eller en bredbandsswitch – guiden täcker alla bitar. Vissa stadsnät har bestämda portar i sin mediaomvandlare för att koppa in routern till, läs mer om detta under guiden.

  1. Hem/
  2. Support/
  3. Bredband/
  4. Guider/
  5. Koppla in bredband via stadsnät
Kom igång med bredband via stadsnätFölj fem enkla steg för att komma igång med ditt nya bredband. Endast du som har ett av stadsnäten Affärsverken, Halmstads stadsnät, Pite Energi, Umenet eller Utsikt behöver kolla under guiden för att se vilken port du bör koppla in nätverkskabeln i. Om du är osäker på vilket stadsnät du har kan du prata med din hyresvärd eller bostadsrättsförening.
Packa upp och ta fram din utrustningBörja med att packa upp din utrustning och se till att ha allting redo, så som nätverkskabel, strömkabel och själva routern.
Lokalisera ditt fiberuttag eller medieomvandlareI de flesta lägenheter, hus eller fastigheter sitter det inkommande fiberuttaget eller medieomvandlaren i hallen. Då ofta i ett fiberskåp i anslutning till en elcentral. I andra fastigheter har du uttaget eller omvandlaren i vardagsrummet nära tidigare tv-uttag. Fiberuttaget kan vara märkt med WAN/IN/INK eller helt sakna namn. Det påminner om ett telefonjack men uttaget är större. I uttaget passar en nätverkskabel, RJ45. I vissa hushåll finns en medieomvandlare installerad. Om du har en medieomvandlare är den nästan alltid märkt med WAN eller FX.
Koppla in din utrustningBeroende på hur fiber har dragits in i lägenheten, huset eller fastigheten skiljer sig inkopplingen av din utrustning något. Välj det alternativ som stämmer överens med din situation.Ingen router
  1. Anslut en nätverkskabel från det inkommande fiberuttaget eller medieomvandlare direkt till din dators nätverksuttag.
Endast router
  1. Anslut en nätverkskabel från det inkommande fiberuttaget direkt till routerns WAN-port.
  2. Den utrustning som kräver trådburen anslutning kopplar du med nätverkskabel via routerns LAN-portar.
  3. Utrustning som du vill koppla upp trådlöst ansluter du istället via routerns wifi.
Router och mediaomvandlare
  1. Anslut en första nätverkskabel från det inkommande fiberuttaget till den första porten på mediaomvandlarens baksida. Den är oftast märkt WAN/EXT1.
  2. Anslut en andra nätverkssladd från mediaomvandlarens framsida till routerns WAN-port.
  3. Annan utrustning som du vill ha trådburen kopplar du med nätverkskabel via routerns LAN-portar.
  4. Utrustning som du vill koppla upp trådlöst ansluter du istället via routerns wifi.
  5. Vissa stadsnät har så kallade taggade portar på sina medomvandlare, det innebär att man måste koppla in nätverskabeln i ett specifkt uttag. Läs nedan om vilka variationer det är. Finns inte ditt nät eller mediaomvandlare med i listan så koppla in i port 1.
Avsluta med att slå på strömmen och vänta i ungefär tio minuter medan allting kopplas upp.
Anslut till din routerDu kan ansluta utrustningen du vill koppla upp mot internet genom din router på två sätt:
  1. Via wifi
  2. Med nätverkskabel
Anslut trådlöst via wifi På routerns baksida eller undersida finns en klisterlapp med det nätverksnamn (SSID) och lösenord som du behöver använda för att koppla upp din utrustning, till exempel en mobil eller surfplatta trådlöst via wifi. Anslut med nätverkskabel Om du vill ansluta en stationär dator, en tv-box eller en skrivare kan du göra det med hjälp av en nätverkskabel. Den ska då kopplas från någon av routerns LAN-portar direkt till den utrustning som ska kopplas upp. Anslut med nätverkskabel via kopplingspanelDu som har ett fiberskåp med en kopplingspanel som bildar ett så kallat bostadsnät, har då numrerade uttag i din bostad. Koppla nätverkskabeln från någon av routerns LAN-portar till det numrerade uttaget på kopplingspanelen som överensstämmer med uttaget i det rum du vill koppla upp din utrustning till.
Klar – börja surfa!Nu har du kopplat in din router, anslutit till den och kan börja surfa. Har du även skaffat tv från Telia och ska koppla in tjänsten, gå vidare till denna guide.
Om du har fiber via Affärsverken med medieomvandlaren DRG 218/231 Packetfront ska du koppla in nätverkskablen till port LAN 4.Om du har fiber via Affärsverken med medieomvandlaren DRG 229 Packetfront ska du koppla in nätverkskabeln till port LAN 5.Om du har fiber via Affärsverken med medieomvandlaren DRG 279 Packetfront ska du koppla in nätverkskabeln till port LAN 5.
Om du har fiber via Halmstads stadsnät med medieomvandlare Tilgin Vood 342 ska du koppla in nätverkskabeln i port LAN A.
Om du har fiber via stadsnät Pite Energi med medieomvandlare CPS200 Packetfront ska du koppla in nätverkskabeln i port LAN 5.
Om du har fiber via stadsnät Umenet med medieomvandlaren 42 Networks DRG 36/46/48/546 ska du koppla in nätverkskabeln till port LAN 3.
Här listar vi de olika medieomvandlare som finns inom ditt stadsnät. Beroende på vilken du har behöver du koppla in nätverkskabeln till den angivna porten för att det ska fungera. Kolla vilken medieomvandlare du har i listan nedan.
  • Medieomvandlare CTS ESH 2106 koppla in nätverkskabeln i port LAN 3
  • Medieomvandlare CTS HES 2109 koppla in nätverkskabeln i port LAN 8
  • Medieomvandlare CTS HES 3106 koppla in nätverkskabeln i port LAN 2
  • Medieomvandlare CTS HES 3109 koppla in nätverkskabeln i port LAN 8
  • Medieomvandlare Hexatronic 4 portar koppla in nätverkskabeln i port LAN 2
  • Medieomvandlare Hexatronic 8 portar koppla in nätverkskabeln i port LAN 8
  • Medieomvandlare Icotera koppla koppla in nätverkskabeln i port LAN 2
  • Medieomvandlare Inteno koppla in nätverkskabeln i port LAN 2
  • Medieomvandlare Raycore koppla in i port LAN 2
Fler tips

Mitt Telia

I Mitt Telia hittar du en komplett vy av alla dina abonnemang och tjänster.Förutom detta kan du även bland annat:
  • Se fakturor, beställa e-faktura och autogiro
  • Byta fakturaadress och betala fakturor med Swish (i appen)
  • Se surfsaldo, köpa surf samt lägga till tjänster
  • Beställa E-sim, spärra och låsa upp simkort
  • Ladda kontantkort och mycket annat
If you prefer you can have the app in English.Logga in på Mitt Telia och utforska dina möjligheter.
Fungerar inte din tjänst?Vår automatiska felsökare hjälper dig att kontrollera ditt abonnemang samt pågående störningar. Kvarstår problemet efter detta kommer ditt ärende att felanmälas till oss.
Till felsökaren
  • Om Telia

    • Press
    • Framtidens nät
    • Jobba hos oss
    • Hållbarhet
    • Ledningsgrupp
    • Integritetspolicy
    • Om webbplatsen

  • Support

    • Driftinformation
    • Täckningskartor
    • Surfa säkert
    • Anmälan och överträdelser
    • Fakturahjälp
    • Webmail
    • Telia Play

  • Köpinformation

    • Leveransinformation
    • Betalningsalternativ
    • Autogiro & E-faktura
    • Överlåtelse
    • Villkor
    • Priser

  • Kontakt

    • Kontakta oss
    • Butiker och återförsäljare
    • Kontakt för fastighetsägare
    • Telias nät och kablar
    • Speak-Up Line
    • E-post till Telia