Som vanligt väntas många stormatcher under gruppspelet i årets UEFA Champions League; Malmö-Juventus, Paris Saint-Germain-Manchester City, Bayern München-Barcelona och Liverpool-Milan, för att bara nämna några.

Här är samtliga matcher i gruppspelet:

Tisdag 14/9

18:45 BSC Young Boys - Manchester Utd 2-1
18:45 Sevilla - RB Salzburg 1-1
21:00 Villareal - Atalanta 2-2
21:00 Malmö FF - Juventus 0-3
21:00 Lille - Wolfsburg 0-0
21:00 Dynamo Kiev - Benfica 0-0
21:00 Chelsea - Zenit 1-0
21:00 Barcelona - Bayern München 0-3

Onsdag 15/9

18:45 Sheriff Tiraspol - Sjaktar Donetsk 2-0
18:45 Besiktas - B.Dortmund 1-2
21:00 Sporting Lisboa - Ajax 1-5
21:00 Man City - RB Leipzig 6-3
21:00 Liverpool - Milan 3-2
21:00 Inter - Real Madrid 0-1
21:00 Club Brugge KV - Paris S.G. 1-1
21:00 Atl.Madrid - Porto 0-0

Tisdag 28/9

18:45 Ajax – Besiktas 2-0
18:45 Sjaktar Donetsk – Inter 0-0
21:00 B.Dortmund - Sporting Lisboa 1-0
21:00 Milan - Atl.Madrid 1-2
21:00 Paris S.G. - Man City (Matchen visas i TV4) 2-0
21:00 Porto – Liverpool 1-5
21:00 RB Leipzig - Club Brugge KV 1-2
21:00 Real Madrid - Sheriff Tiraspol 1-2

Onsdag 29/9

18:45 Atalanta - BSC Young Boys 1-0
18:45 Zenit - Malmö FF 4-0
21:00 Bayern München - Dynamo Kiev 5-0
21:00 Benfica – Barcelona 3-0
21:00 Juventus – Chelsea 1-0
21:00 Man Utd – Villarreal 2-1
21:00 RB Salzburg – Lille 2-1
21:0 Wolfsburg – Sevilla 1-1

Tisdag 19/10

18:45 Besiktas - Sporting Lisboa 1-4
18:45 Club Brugge KV - Man City 1-5
21:00 Ajax - B.Dortmund 4-0
21:00 Atl.Madrid - Liverpool 2-3
21:00 Inter - Sheriff Tiraspol 3-1
21:00 Paris S.G. - RB Leipzig 3-2
21:00 Porto - Milan 1-0
21:00 Sjaktar Donetsk - Real Madrid 0-5

Onsdag 20/10

18:45 Barcelona - Dynamo Kiev 1-0
18:45 RB Salzburg - Wolfsburg 3-1
21:00 Benfica - Bayern München 0-4
21:00 BSC Young Boys - Villarreal 1-4
21:00 Chelsea - Malmö FF 4-0
21:00 Lille - Sevilla 0-0
21:00 Man Utd - Atalanta 3-2
21:00 Zenit - Juventus 0-1

Tisdag 2/11

18:45 Malmö FF - Chelsea
18:45 Wolfsburg - RB Salzburg
21:00 Atalanta - Man Utd
21:00 Bayern München - Benfica
21:00 Dynamo Kiev - Barcelona
21:00 Juventus - Zenit
21:00 Sevilla - Lille
21:00 Villarreal - BSC Young Boys

Onsdag 3/11

18:45 Milan - Porto
18:45 Real Madrid - Sjaktar Donetsk
21:00 B.Dortmund - Ajax
21:00 Liverpool - Atl.Madrid
21:00 Man City - Club Brugge KV
21:00 RB Leipzig - Paris S.G.
21:00 Sheriff Tiraspol - Inter
21:00 Sporting Lisboa - Besiktas

Tisdag 23/11

18:45 Dynamo Kiev - Bayern München
18:45 Villarreal - Man Utd
21:00 Barcelona - Benfica
21:00 BSC Young Boys - Atalanta
21:00 Chelsea - Juventus
21:00 Lille - RB Salzburg
21:00 Malmö FF - Zenit (Matchen visas i TV4)
21:00 Sevilla - Wolfsburg

Onsdag 24/11

18:4 Besiktas - Ajax
18:45 Inter - Sjaktar Donetsk
21:00 Atl.Madrid - Milan
21:00 Club Brugge KV - RB Leipzig
21:00 Liverpool - Porto
21:00 Man City - Paris S.G.
21:00 Sheriff Tiraspol - Real Madrid
21:00 Sporting Lisboa - B.Dortmund

Tisdag 7/12

18:45 Paris S.G. - Club Brugge KV
18:45 RB Leipzig - Man City
21:00 Ajax - Sporting Lisboa
21:0 B.Dortmund - Besiktas
21:00 Milan - Liverpool
21:00 Porto - Atl.Madrid
21:0 Real Madrid - Inter
21:00 Sjaktar Donetsk - Sheriff Tiraspol

Onsdag 8/12

18:45 Juventus - Malmö FF
18:45 Zenit - Chelsea
21:00 Atalanta - Villarreal
21:00 Bayern München - Barcelona
21:00 Benfica - Dynamo Kiev
21:00 Man Utd - BSC Young Boys
21:00 RB Salzburg - Sevilla
21:00 Wolfsburg - Lille

Slutspel:

  • Åttondelsfinaler: 15/16/22/23 februari och 8/9/15/16 mars 2022
  • Kvartsfinaler: 5/6 och 12/13 april 2022
  • Semifinaler: 26/27 april och 3/4 maj 2022
  • Final: 28 maj 2022

Ny hemmaplan för UCL

UEFA Champions League har bytt hemmaplan och flyttat in hos Telia och C More. Vi är stolta över att erbjuda världens vassaste klubblagsfotboll, och bjuder på lite fotbollsfakta så att du hänger med i snacket under matcherna.

Telia

C More

Viaplay

Nu ingår UEFA Champions League i vårt bästa sportpaket

All Sport från Telia, C More och Viaplay 599 kr i månaden

Intressant? Här hittar du mer fotbollsfakta att ta del av mellan matcherna.