Zitius med wifi-router till ditt kopplingsskåp

Det här behöver du för att koppla in bredband:
- Wifi-router (TG799vac Xtream, TG799vac, TG799v2).
- Nätverkskabel.
- Om du planerar att även koppla in TV, behöver du en mediefördelare. Klicka här för mer info
- Koppla in wifi-routern till inkommande fiberuttag
Leta reda på vilket som är ditt inkommande uttag. Det brukar oftast heta ”WAN” eller ”Ink”.
Du kan även välja att flytta föra vidare ditt inkommande uttag till ett annat rum. Uttaget märkt exempelvis ”1” i ditt kopplingsskåp hör ihop med det andra uttaget som också är märkt ”1”, och finns i ett annat rum.
Koppla en nätverkskabel från ditt inkommande uttag till exempelvis ”1” så kan du koppla din router in det rum med uttag märkt ”1”.
För mer information, klicka här.
- Anslut routern till ett eluttag och starta den
Koppla strömadapterns kabel till Power-uttaget på din router. Sätt sedan strömadaptern i ett eluttag och starta med strömbrytaren.
- Programvaran till din router uppdateras nu automatiskt
Det tar ca 15 minuter för routern att läsa in programvaran, koppla inte bort några sladdar under denna tid.
Om det inte skulle fungera efter detta kontrollera att sladdarna är rätt kopplade och starta därefter om routern genom att slå av och på strömmen.Du hittar namnet på ditt nätverk och lösenord på routerns undersida.
- Ska du koppla in mer?
Anslut till Wi-Fi
För att surfa trådlöst, följ den här guiden.
Ska du koppla in något annat, klicka här